esti_desktop_feature.jpg esti_mobile_feature.jpg
2025-01-03
·
5 perc olvasási idő

Éjszakai fotózás iPhone-nal

Tetszett amit írtunk? Értékeld!

Az ősz beköszöntével rövidülnek a nappalok és egyre korábban sötétedik, az esti fotózás telefonunkkal különösen aktuálissá válik. Ráadásul az ünnepek idején a városok díszkivilágítása még több lehetőséget nyújt arra, hogy lenyűgöző képeket készítsünk mobilunkkal.

 

Ebben a cikkben igyekszem segíteni nektek abban, hogy maximálisan kihasználhassátok a készüléketekben rejlő lehetőségeket, és magabiztosan készíthessetek szép esti fotókat.

 

A budapesti vásárló utca fényei iPhone-nal fotózva

A beépített kameramodulban található kameránként egy szenzor, amelyre a fény érkezik. Minél kevesebb a fény, annál tovább kell nyitva tartania a kamerarendszernek a zárszerkezetet, vagyis hosszabb záridőt kell alkalmaznia, hogy minél több fény jusson a szenzorra. Ennek gyakorlati következménye, hogy ha nem tartjuk elég stabilan a telefonunkat, a kép könnyen bemozdulhat – valószínűleg már ti is találkoztatok ezzel a jelenséggel.

 

A bemozdulás elkerülése érdekében használhatunk állványt, amely stabilan tartja a készüléket. Én személy szerint inkább állvány nélkül fotózom, mivel a telefonomat leggyakrabban ad-hoc módon használom, amikor meglátok valami érdekeset, gyorsan lefotózom. Valljuk be, egy állvány használata könnyen elronthatja a pillanat varázsát, vagy akár le is maradhatunk róla, ha elkezdünk a statív beállításával bajlódni.

 

Ha stabilabban szeretnénk tartani a telefonunkat és nem asztrofotókat akarunk készíteni (meglepő, de akár a Tejutat is letudjuk fotózni a telefonunkkal), szerintem praktikusabb egy markolatot használni, amely jobb fogást biztosít a készülék számára. 

Az iCentre webáruházában is megtalálhatjátok ezt a hasznos kiegészítőt:
SHIFTCAM Pro Grip fotós kezdőszett

 

Használd az Éjszakai módot

Az iPhone Éjszakai módja automatikusan bekapcsol bizonyos körülmények között, például gyenge fényviszonyok mellett. Azonban manuálisan is vezérelheted az Éjszakai mód működését. Így kapcsolhatod be:

Éjszakai mód bekapcsolása az iPhone-on

Éjszakai mód ikon keresése:

  • Ha gyenge fényviszonyok között vagy, az Éjszakai mód ikonja automatikusan megjelenik a képernyő tetején, a záridő beállítás mellett. Az ikon egy félhold-szerű szimbólum.

 

Éjszakai mód bekapcsolása:

  • Ha nem kapcsolt be automatikusan, érintsd meg az Éjszakai mód ikont.
  • Ha a képernyő alsó közepétől felfelé húzod az ujjadat, megjelenik az Éjszakai mód szimbóluma. Erre rákattintva egy csúszka jelenik meg, amelyen beállíthatod a záridőt.

 

Fotó készítése:

  • Tartsd stabilan a telefont (vagy használj állványt), majd készítsd el a képet a szokásos módon. Az Éjszakai mód automatikusan feldolgozza a képet a legjobb eredmény érdekében.

 

Az alábbi két képen látszik, hogy jelentős különbséget érhetünk el, ha használjuk az Éjszakai módot:

Képminőség bele különbség az iPhone éjszakai módját használva esti fotózás során

Megjegyzés: Az Éjszakai mód sajnos a régebbi iPhone modelleken nem érhető el, csak bizonyos típusok támogatják (pl. iPhone 11 vagy újabb modellek).

ProRAW formátum

Ha iPhone 12 Pro vagy újabb modelled van, fotózhatsz ProRAW vagy ProRAW MAX formátumokban is. Ezek a formátumok több részletet és dinamikatartományt mentenek el, ami az utómunka során nagy szabadságot ad. Azonban fontos figyelembe vennünk, hogy sokkal több helyet is foglal egy RAW, azaz nyers kép a JPEG vagy HEIC formátumokhoz képest. Akkor érdemes használnunk ha már haladóbb szinten vagyunk a képszerkesztés terén és tudjuk a kép készülte előtt, hogy több időt tudunk rászánni az utómunkára.

 

Alulexponálás

Fontos tudni, hogy minden digitális kép esetében szükség lehet utómunkára. A szerkesztés során érdemes figyelembe venni a szenzor sajátosságait. Például, ha egy esti fotón a világos fényforrások teljesen fehérré válnak (kiégnek), ezek utólag szinte egyáltalán nem, vagy csak nagyon nehezen javíthatók. Ezzel szemben, ha egy kép sötét részei „bebuknak”, azaz túl sötétek lesznek, ezeket sokkal nagyobb eséllyel lehet kivilágosítani az utómunka során.

 

A példaképeken jól látható, hogy a neon tábla felirata teljesen eltűnik, amikor a kamera alkalmazás automatikus expozícióját használom. Ha azonban szándékosan kissé alulexponálom a képet, az utómunkával egy sokkal kiegyensúlyozottabb eredményt érhetek el. Így a világosabb területek, például a neon feliratok részletei is megmaradnak, és nem vesznek el a kép világos részein.

Az iPhone automatikus expozíciója és az alulexponált képek közötti különbségek

Alulexponálni a képeteket úgy tudjátok a leggyorsabban, ha a világos részre tapintotok majd az ekkor megjelenő sárga négyzeten rajta tartva az ujjatokat lefelé húzzátok a nap szimbólumot:

Hogyan lehet az exponálni az iPhone kamera alkalmazásában

Melyik beépített kamerát érdemes használni az esti fotókhoz?

Az iPhone-nal való esti fotózáshoz leginkább az 1x-es főkamerát érdemes használni, mert a főkamera rendelkezik a legnagyobb szenzorral, ami több fényt tud befogadni, így jobb teljesítményt nyújt gyenge fényviszonyok között. Emellett, régebbi iPhone készülékek esetén csak a főkamera támogatja a fentebb említett éjszakai módot és nem elhanyagolható tényező, hogy a főkamerában található optikai képstabilizátor (OIS) segít minimalizálni a kézmozgás okozta bemozdulást hosszabb záridők esetén.

 

Bár a telefotó kamera és az ultraszéles kamera is használható, ezek gyengébb fényviszonyok között kevésbé teljesítenek jól, mert kevésbé rendelkeznek jó szenzorral és az objektívek rekeszértéke sem olyan jó, mint a főkamerájé. (A rekesz az iPhone beépített kamerájában az objektíven található nyílás méretét szabályozza, amelyen keresztül a fény a szenzorra érkezik. A rekeszérték (f-szám) azt mutatja meg, hogy mekkora ez a nyílás: minél kisebb a rekeszérték (például f/1.5), annál nagyobb a nyílás, és annál több fényt enged át.)

 

Azonban a kivétel erősíti a szabályt elv itt is működik, és vannak olyan helyzetek amikor abszolút használható akár a telefotó kamera is esti fotózás során. Az alábbi képen láthatjátok, hogy a sziluettes fotókat (ahol a sötét részek alulexponáltsága kifejezetten előny) jól megörökíthetünk a telefotó kamerával is:

 

Fusion kamera vs. telefotó kamera éjszakai képek készítéséhez

Városi fényművészet

A neon fények, utcai lámpák és reklámtáblák színes és izgalmas elemei lehetnek képünknek ezért jómagam igyekszem úgy komponálni a fotóimat, hogy ezek a fényforrások harmonikusan illeszkedjenek a kép egészébe.

 

A 49-es budapesti villamos fényei éjszaka fotózva egy iPhone 16 Pro Maxszal.

Fénycsíkok készítése

Készíts hosszú expozícióval fénycsíkokat az utcán elhaladó járművek fényszóróiból. Ez a technika dinamikus mozgást és egyedi hatást ad a képeidnek. Az ilyen képek készítésére külső alkalmazások a legalkalmasabbak (pl. Pro Camera app by Moment), azonban egy kis trükkel a natív kamera alkalmazásban is kipróbálhatjuk ezt a technikát.

 

hosszú expozícióval készült fénycsíkok az utcán elhaladó járművek fényszóróiból.
  1. Nyissátok meg a natív kamera alkalmazást és győződjetek meg róla, hogy a live fotó mód be van kapcsolva, míg a ProRaw formátum pedig ki van kapcsolva. Válasszátok ki vagy a 0.5x-es ultraszéles látószögű kamerát vagy a telefotó kamerát. (Sajnos jelenleg az 1x-es főkamerával nem működik ez a trükk).
  2. Koppintsatok a kijelzőre és egy picit exponáljátok alul a képet. 
  3. Amennyiben a jármű elindult vagy mozgásban van kattintsátok el a képet.
  4. Nyissátok meg a képet a Fotók applikációban és bal felül kattanjatok a „Live” ikonra.
  5. A felugró opciók közül válasszátok a hosszú expozíció lehetőséget.

 

Hogyan készíts hosszú expozícióval képeket az iPhone kameráival

Szerkesztés az utómunka során

Használj képszerkesztő alkalmazásokat, például a beépített Fotók appot, Lightroom-ot vagy Snapseed-et, hogy finomítsd a színeket, kontrasztot és fényerőt. Az árnyékok csúszkát ha a plusz irányba húzzok például a feketének tűnő égboltunkból visszakapjuk a kékséget és a többi árnyékos részen is javíthatunk.

 

Utómunka az iPhone-al készült képek esetében

Az éjszakai fotók sokszor egy kis utómunkával válnak igazán lenyűgözővé, érdemes kísérletezni, melyik szerkesztési funkcióval mit módosíthatunk (egy későbbi cikkünk során ezzel külön részletesen foglalkozni fogunk).

 

Az esti fotózás izgalmas és kreatív kihívás, amely az iPhone fejlett technológiájának köszönhetően már nem igényel feltétlenül professzionális fényképezőt. Próbáld ki tippjeinket, és fedezd fel, hogy milyen fotókat készíthetsz az éjszakai város fényei között!

 

Szerző: Keresnyei Vince, fotográfus

Tetszett amit írtunk? Értékeld!