iphone-videozas-desktop_feature.jpg iphone-videozas-mobile_feature.jpg
2025-04-23
·
6 perc olvasási idő

Az iPhone videózás forradalma: A legjobb eszközök, applikációk és tippek profi felvételekhez

Tetszett amit írtunk? Értékeld!

Még élénken él bennem az emlék, amikor gyakornokként egy helyi televíziónál hatalmas állványt cipeltem az operatőr után. Néhány hónappal később már magam is készíthettem felvételeket, egy vállra vehető Sony kamerával. Igen, vállra vehető, mert akkoriban, ha valaki jó minőségű videót akart készíteni, bizony nagy és nehéz felszerelésre volt szükség. Azóta viszont óriásit változott a világ. Az elmúlt tíz–tizenöt év technológiai fejlődése lehetővé tette, hogy egy zsebedben lapuló iPhone is komoly filmes eszközzé váljon. Ebben a cikkben olyan tippeket szeretnék megosztani, amelyek segítenek még jobban kihasználni az iPhone-odban rejlő videós lehetőségeket.


 

Melyik iPhone a legjobb videózáshoz?

Bár az Apple minden évben fejleszti az iPhone kamerákat, jelenleg vitathatatlanul az iPhone 15 Pro Max vagy a 16 Pro és Pro Max a legjobb választás videózáshoz. De miért pont ezek?

 

  • Tetraprizma teleobjektív: 5x optikai zoommal rendelkezik ez a beépített kamera. Rendkívül hasznos ha távolabb lévő témát szeretnénk videózni, vagy akár ha videós interjút készítünk és portré felvételt szeretnénk készíteni az interjúalanyról.
  • ProRes és LOG felvétel: Ezek a formátumok sok helyet foglalnak, de az iPhone 15 Pro és Pro Max és 16 Pro és Pro Max esetében közvetlenül rámenthető egy külső SSD-re USB-C csatlakozáson keresztül. Ez vitathatatlanul hatalmas előny a profi munkafolyamatoknál.
  • Több kamerás rendszer: A főkamera mellett ultraszéles és teleobjektív is rendelkezésre áll, tehát több látószöget is tudunk alkalmazni felvételeinknél. Bár a régebbi iPhone-ok is rendelkeznek több kamerás rendszerrel, azonban a szenzorok sokkal fejletebbek az újabb készülékek esetében.
  • Akció mód és Filmszerű mód: Az egyre jobb szoftveres stabilizáció segítségével már akár futás közben is készíthetünk olyan videót ahol nem remeg be a kép és a Cinematic, avagy filmszerű módban pedig a hátteret szoftveresen elhomályosíthatjuk amivel jobban kitudjuk emelni a videónk témáját, alanyát. 

  • Fejletebb chip: Ennek segítségével videónkat telefonunk gyorsabban feldolgozza és valósidejű effektusok zökkenőmentes futtatására képes.
  • Nagyobb akkumulátor: A Pro Max telefonok méretükből kifolyólag nagyobb akkumulátorral és teljesítménnyel rendelkeznek ami videózás terén elengedhetetlen.

 

Egy szóval: ha komolyan gondolod a mobilos videózást, jelenleg az iPhone 16 Pro Max a legjobb eszköz. 

 

Videózási módok a natív Kamera alkalmazásban

Az iPhone natív Kamera appja évről évre egyre komolyabb videózási lehetőségeket biztosít. A jelenleg elérhető módok a következőek:

 

Az iPhone natív Kamera appja

Videó mód

720p-től egészen 4K 120fps-ig. (Az elérhető felbontások függnek iPhone készülékünk típusától is)

 

Filmszerű

Ez a mód egy olyan videófunkció a kamera alkalmazásban, amely filmes hatású mélységélességet hoz létre, azaz elmosódott háttérrel és fókuszváltással teszi még látványosabbá a videóidat. Ugyanúgy, mint a mozifilmekben, a kamera a főszereplőre élesít, miközben a háttér vagy más szereplők életlenek maradnak, majd az app intelligensen vált fókuszt, ha a jelenet úgy kívánja. Tulajdonképpen ez a portré mód videós változata.

A filmszerű videó mód filmes hatású mélységélességet hoz létre

Lassítás

A lassított felvétel, más néven Slo-mo, egy olyan videómód, amelyben a kamera a normál 30 vagy 60-nál sokkal több képkockát rögzít másodpercenként (például 120 vagy akár 240 fps-sel), majd ezt normál sebességgel játssza vissza. Az eredménye ennek az lesz, hogy minden mozdulat lelassul, és rendkívül látványossá válik. Ez a funkció különösen jó arra, hogy kiemelj gyors történéseket, mint például egy ugrást, egy fröccsenést vagy akár egy hajlobbanást a szélben. Egyszerű, de elképesztően hatásos vizuális trükk.


 

Time-Lapse

A Time-lapse videó egy olyan technika, ahol a kamera hosszabb időn keresztül rögzít képeket, majd ezeket felgyorsítva játssza vissza. Így például egy több órás naplemente vagy városi forgalom néhány másodperc alatt lepereg a szemed előtt. Az iPhone Kamera alkalmazásában ez a funkció teljesen automatikus, elég csak elindítanod a felvételt, a telefon pedig maga dönti el, milyen gyakran készítsen egy-egy képkockát, attól függően, hogy mennyi ideig veszel fel.

 

Honnan tudjuk, hogy melyik értékeket válasszuk ki a videó felvétel előtt?


Ahhoz, hogy a lehető legjobb eredményt érjük el, fontos tisztában lennünk azzal, mit jelentenek az egyes értékek, például a felbontás vagy a képkockasebesség, és hogyan befolyásolják a végeredményt. Így könnyebben eldönthetjük, melyik beállítás illik legjobban az adott jelenethez.




 

Mi az az fps?

Az fps azt jelenti, hogy frames per second, vagyis képkocka per másodperc magyarra fordítva. Ez azt mutatja meg, hogy egy másodpercnyi videó hány darab képből áll.

 

Minél magasabb az fps szám, annál simább lesz a mozgás a videóban. Minél alacsonyabb, annál inkább “filmes” vagy “mozis” hatású lesz.

 

A mozifilmeket leggyakrabban 24fps-ben veszik fel, tehát ha filmes hatást szeretnénk érdemes ezt választani. Ha Youtube-ra készítünk például egy sima vlog-ot, vagy social mediára, akkor a 30fps is teljesen megfelelő lehet számunkra. Ha gyors mozgást, vagy sportot veszünk fel akkor 60 vagy 120 fps-t érdemes választani, mert később utómunka során az így készült felvételeket egy-egy érdekesebb pillanatnál betudjuk lassítani.

Az fps azt jelenti, hogy frames per second, vagyis képkocka per másodperc magyarra fordítva.

Mi az a felbontás?

A felbontás azt jelenti, hogy egy videó képe hány képpontból (pixelből) áll.

Minél több a pixel, annál élesebb, részletesebb lesz a kép.



 

720p – HD (High Definition) -Felbontás: 1280 x 720 pixel

Előnye, hogy az így készített videók kisebb fájlmérrettel rendelkeznek és kevesebb tárhelyet foglalnak, azonban hátrány, hogy nem annyira lesz éles a kép ami főleg nagyobb kijelzőn vagy TV-n látszik igazán. Akkor érdemes használni ha takarékoskodni akarsz a tárhellyel, és nem fontos a a jobb minőség.

 

1080p – Full HD - Felbontás: 1920 x 1080 pixel

Az így készített felvétel már elég jó minőségű lesz. A legtöbb online videót 1080p-be rögzítik. Ez a felbontás se foglal vészesen sok helyet, azonban minőségben sokkal jobb, mint a 720p. Jelenleg ez az arany középút felbontások terén. Jó lehet akkor is ha YouTube-ra, Instagramra gyártunk tartalmat, de a mindennapi videókhoz is bátran lehet ezt a minőséget választani. 

 

4K – Ultra HD - Felbontás: 3840 x 2160 pixel

Ha ezt a felbontást választjuk akkor rendkívül éles, részletgazdag videót tudunk rögzíteni.Hátránya, hogy sokkal nagyobb fájlmérettel rendelkezik és drasztikusan gyorsabban fogyasztja a tárhelyet.

Akkor érdemes használni, ha utómunkát alkalmazol a felvételeken, nagy képernyőn nézed vissza, vagy profi anyagot szeretnél rögzíteni.

 

A felbontások terén érdemes mindig előre átgondolni, hogy a felvett tartalmat ki és milyen eszközön fogja fogyasztani. Ha például a nagymamánknak akarjuk megmutatni, hogy a kutyánk megtanult pacsit adni akkor azt nem feltétlenül érdemes 4K-ban rögzíteni, főleg, ha tudjuk, hogy nagymamánk nem rendelkezik 4K-s tartalmat megjeleníteni képes kijelzővel :)

 

Mi az a ProRes és a LOG?

A ProRes és a Log felvétel két haladó videós formátum, amelyeket a Pro modellek kínálnak azoknak a felhasználóknak, akik komolyabban foglalkoznak videózással. Mindkettő célja, hogy nagyobb rugalmasságot és jobb minőséget biztosítson az utómunkához.

 

ProRes

A ProRes formátum egyik legnagyobb előnye, hogy kiváló minőségű videókat rögzíthetünk vele, minimális tömörítéssel. (Minden tömörítés bizonyos mértékű minőségvesztéssel jár, akár fotóról, akár videóról van szó.) A ProRes ideális választás, ha fontos a részletgazdagság és az utómunka során a nagyobb mozgástér. Az egyik fő előnye, hogy magas minőség mellett gyorsabb vágást és szerkesztést biztosít ez a formátum Mac gépeken. Bár a ProRes videók fájlmérete jelentősen nagyobb a megszokottnál, cserébe kivételesen jól megőrzik a képminőséget. Akkor érdemes használni ha videós utómunkára, színkorrekcióra vagy profi projekthez készítesz felvételt, pl. reklám, rövidfilm, vlog, stb.

 

LOG felvétel

A LOG egy lapos, kontrasztszegény képprofil, amely sokkal több dinamikatartományt őriz meg a felvételben. Nagyon hasonló ahhoz, mint ami a fotózásnál a RAW fileformátum.

Előnyei, hogy szélesebb szín- és fényinformációkkal rendelkezik, amit színkorrekció során lehet kihasználni. Tehát a „lapos” (angolul Flat) videó több lehetőséget ad az utólagos színbeállításokra és fényelésre.

Akkor érdemes használnod, ha profibb, filmszerű megjelenést szeretnél adni videóidnak, és van időd/igényed a színkorrekcióra utómunka során.




 

Először a beállításokban kell engedélyeznünk ezt a funkciót, hogy elérhetővé váljon számunkra.

A LOG egy lapos, kontrasztszegény képprofil, amely sokkal több dinamikatartományt őriz meg a felvételben

Miután bekapcsoltuk a ProRes felvételi módot, a Kamera alkalmazásban is megjelenik a lehetőség a bal felső sarokban.

A ProRes mód bekapcsolása után a Kamera applikációban is megjelenik a lehetőség.

A legjobb applikációk iPhone videózáshoz

Az iPhone natív Kamera alkalmazása is rendkívül erőteljes, de ha valaki több kontrollt vagy egyedi funkciókat szeretne, rengeteg kiváló ingyenes és fizetős applikáció áll rendelkezésre.

Az alkalmazások terén fontos kettéválasztanunk a videó rögzítő és szerkesztő alkalmazásokat.

 

Videó rögzítő alkalmazások:

  • FiLMiC Pro: Az egyik legismertebb professzionális videós alkalmazás iOS-re. Fizetős alkalmazás, és megkérik az árát, de rendkívül fejlett applikáció, manuális fókusz, expozíció, fehéregyensúly, bitráta és sok más beállítási lehetőséggel
  • BlackMagic app: Viszonylag új alkalmazás, és kb minden funkcióval rendelkezik amivel a fent említett Filmic Pro azonban fő előnye, hogy ingyenes az alkalmazás.
  • ProCamera by Moment: Fotós és videós app egyben, RAW támogatással, fejlett videó beállításokkal. Rendkívül ajánlott ha Moment termékeket használunk, mint például az Anamorfikus Moment objektív. Másik előnye, hogy a Log fileban elkészített felvételekre un. LUT-okat tudunk alkalmazni.

Videó szerkesztő alkalmazások

  • iMovie: Apple saját videószerkesztő appja, amellyel gyorsan és könnyedén vághatod meg felvételeidet, zenét adhatsz hozzá, effektusokat és átmeneteket alkalmazhatsz. Komoly munkára nem túl komfortos applikáció, de családi eseményekről készült felvételeink megszerkesztésére tökéletes.
  • Clips: Szintén Apple fejlesztés, amellyel gyors, kreatív videókat készíthetsz, kifejezetten közösségi médiára.
  • CapCut: A TikTok tulajdonosának szerkesztője, sok előre elkészített effektel és sablonnal. Ha még csak most ismerkedsz a videóvágással, érdemes lehet akár ezzel is kezdeni.
  • LumaFusion: Professzionális videószerkesztő app, amely a vágástól a színkorrekción át a hangkeverésig mindent tud.
  • DaVinci Resolve: A desktop alkalmazáson kívül egyelőre csak iPad-en használható. Tehát iPhone-on még nem létezik ez a szoftver, de ha iPad-el is rendelkezünk akkor érdemes kipróbálni, mert ez az egyik legprofibb videó szerkesztő alkalmazás.
  • Final Cut Pro: Bár sajnos iPhone-ra még nem elérhető, de a felsorolásból nem maradhat ki az Apple legprofibb videószerkesztő alkalmazása sem. iPadre azonban már elérhető és teljesen alkalmas a hobbi szintű videóvágástól fogva egészen a profi munkákig mindenre.

Mik azok a LUT-ok, és miért fontosak?

A LUT a Look-Up Table rövidítése, és a videó- vagy képszerkesztés világában egy előre meghatározott színkorrekciós “recept”, amit a nyers Log felvételre alkalmazhatsz, hogy egy adott stílust vagy hangulatot adj a felvételednek. A LUT tehát olyan, mint egy Instagram filter, csak sokkal precízebb és professzionálisabb.


A ProRes LOG formátum, amelyet az iPhone 15 Pro és Pro Max és a 16 Pro és Pro Max is tud, kimondottan LUT-kompatibilis. Ez azt jelenti, hogy utómunka során sokkal nagyobb szabadságod van a végeredmény megjelenésében.

 

Peter Mckinnon videója szemlélteti a legjobban, hogy miért is érdemes LOG formátumban videóznunk és,hogy mit lehet utómunka során elérni. Itt tudjátok megtekinteni.

 

Összegzés

Az iPhone napjainkra több mint telefon: egy sokoldalú, professzionális videós eszköz, amely a megfelelő applikációkkal, eszközökkel és tudással lenyűgöző eredményeket képes nyújtani. Legyen szó vlogokról, esküvői videókról vagy indie filmekről, az iPhone 16 Pro Max egy megbízható társ minden filmes projektben. Ha pedig téged is izgat a kreatív alkotás világa, nézz be az iCentrebe, és biztos vagyok benne, hogy segítenek kiválasztani a számodra tökéletes iPhone-t és tartozékokat!

 

Szerző: Keresnyei Vince, fotográfus

Tetszett amit írtunk? Értékeld!
Ez is érdekelhet:
2025-01-03
·
5 perc olvasási idő
Ebben a cikkben igyekszünk segíteni nektek abban, hogy maximálisan kihasználhassátok a készüléketekben rejlő lehetőségeket, és magabiztosan készíthessetek szép esti fotókat.
2024-12-18
·
4 perc olvasási idő
Az iPhone kamerái egyre jobb és jobb fotózási lehetőségeket kínálnak, és az egyik legizgalmasabb funkció a makrófotózás. Ebben a cikkben bemutatjuk neked, hogyan készíts makrófotókat az iPhone-oddal.
2024-08-31
·
5 perc olvasási idő
Melyik iPhone a legjobb választás a fotózáshoz? Cikkünk útmutatást nyújt a számodra megfelelő iPhone kiválasztásához.