utkozeseszleles-apple-funkcio-blog-desktop2.png utkozeseszleles-apple-funkcio-blog-mobile.png
2025-01-31
·
3 perc olvasási idő

Ütközésészlelés: egy funkció, amely életet menthet

Tetszett amit írtunk? Értékeld!

Gyakran halljuk, hogy a modern technológia életeket menthet, de ritkán szembesülünk vele testközelből. Januárban azonban kollégánk és családja olyan helyzetbe került, ahol iPhone-juk fejlett biztonsági ütközésészlelési funkciója valóban létfontosságú szerepet játszott.

 

Amikor a technológia életre kell

Munkatársunk egy januári estén családjával autózott, amikor súlyos közlekedési baleset érte őket. Az ütközés olyan mértékű volt, hogy autójuk mindkét oldala megsérült, és az összes légzsák aktiválódott. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy az ajtók beszorultak, így a járműből kiszállni nem tudtak, telefonjuk pedig az ütközés erejétől elrepült, és elérhetetlenné vált. 


Ebben a kritikus pillanatban lépett működésbe az iPhone ütközésészlelés funkciója. A készülék azonnal felismerte, hogy súlyos baleset történt, és automatikusan kapcsolatba lépett a mentőszolgálattal. Különösen fontos volt ebben a helyzetben, hogy kollégánk viselte Apple Watch készülékét, amelyen keresztül tudott kommunikálni a mentőkkel, annak ellenére, hogy telefonja nem volt kéznél. 

 

Hogyan működik az ütközésészlelés?

Az ütközésészlelés az iPhone korszerű szenzorait és algoritmusait használja a súlyos autóbalesetek azonosítására. Ha a rendszer egy nagy erejű frontális, oldalütéses vagy hátulról történő ütközést észlel, automatikusan vészhívást indít 20 másodpercen belül, hacsak meg nem szakítják a folyamatot. Ha a felhasználó nem reagál ez idő alatt, az iPhone automatikusan segélyhívást kezdeményez, megosztva a pontos tartózkodási helyet a mentőszolgálattal.

 

Fontos tudni, hogy ha az esemény idején az Apple Watchot viseljük, a segélyhívást az iPhone kezdeményezi, de a funkció teljes egészében az Apple Watchon keresztül működik.

 

Az ütközésészlelés funkció a következő készülékeken érhető el:

  •  iPhone 14 és újabb modellek
  • Apple Watch Series 8 és újabb modellek
  • Apple Watch SE (2. generáció)
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra 2

 

Hogyan állíthatjuk be ezt az életmentő funkciót?

Az ütközésészlelés alapértelmezés szerint be van kapcsolva a iPhone-ban. Ha ellenőrizni szeretnéd, hogy a funckció be van-e kapcsolva készülékedben, így tudod megtenni: 

  • Nyisd meg a "Beállítások" alkalmazást
  • Görgess le a "Vészhelyzet - SOS" menüpontig
  • Ha nincs bekapcsolva, akkor kapcsold be az "Ütközésészlelése" opciót
  • Adj meg vészhelyzeti kapcsolattartókat
  • Ellenőrizd, hogy a helymeghatározás szolgáltatások be vannak-e kapcsolva

Miért fontos ez mindannyiunknak?

Kollégánk története élő példája annak, hogy a modern technológia nem csupán kényelmi funkciókat jelent. Olyan biztonsági hálót nyújt, amelyre a legváratlanabb pillanatokban is számíthatunk. Az ütközésészlelés funkció különösen értékes lehet olyan helyzetekben, amikor a vezető vagy az utasok nem képesek segítséget hívni.

 

Javasoljuk minden iPhone és Apple Watch tulajdonosnak, hogy aktiválja és állítsa be ezt a funkciót. Bár reméljük, soha nem lesz rá szükség, de ahogy kollégánk esete is mutatja, ez a technológia valóban életet menthet.

Tetszett amit írtunk? Értékeld!